Mając na uwadze popularyzację zdrowego i aktywnego trybu życia, zwracamy się w imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości o rozważenie możliwości utworzenia i realizacji projektu budowy i rozbudowy obecnej infrastruktury rowerowej i rowerowo - pieszej na terenie całego powiatu mikołowskiego. Trasa powyższej infrastruktury miałyby przebiegać w możliwie najdłuższych odcinkach przez obszary o znikomym ruchu pojazdów mechanicznych tj. łąki, lasy, drogi gruntowe itp. Budowa i rozbudowa tras rowerowych i rowerowo - pieszych wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców , oferując im więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, co jest kluczowe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Promowanie jazdy na rowerze jako formy transportu przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, co jest korzystne dla środowiska i zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju. Tego typu infrastruktura sprzyja integracji społecznej, umożliwiając mieszkańcom w różnym wieku i z różnych środowisk spotykanie się i wspólne korzystanie z przestrzeni publicznej. Powyższe ciągi komunikacyjne mogłyby mieć dodatkowo charakter edukacyjny , na którym mogłyby się znaleźć informacje dotyczące przyrodniczych ciekawostek , takich jak pomniki przyrody, występujące na powyższym terenie gatunki roślin i zwierząt , jak również informacje o wydarzeniach historycznych , takich jak "Bitwa Wyrska". Na odcinkach całej trasy mogłyby się znajdować miejsca odpoczynku , gdzie zamieszczone byłyby powyższe informacje.
Zamysłem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, promocja zdrowego trybu życia mieszkańców powiatu mikołowskiego oraz rozwój turystyki. Odpowiednio zaprojektowane trasy rowerowe i piesze zmniejszą ryzyko wypadków drogowych, zwiększając bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i rowerzystów. Inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną zazwyczaj zwiększają wartość nieruchomości w okolicy, co jest korzystne dla lokalnych mieszkańców i gmin. Nowe trasy mogą przyciągnąć turystów i zachęcić lokalnych przedsiębiorców do rozwoju i inwestowania w regionie. Powyższa inwestycja mogłaby się przyczynić również do popularyzacji Naszego powiatu oraz mogłaby pozytywnie wpłynąć na rozwój infrastruktury handlowo - usługowo - rekreacyjnej , a realizacja rozłożona byłaby na lata z podziałem na poszczególne etapy.
Jako pierwszy etap projektu chcielibyśmy zaproponować połączenie dwóch najmniejszych gmin powiatu tj. Gostyni jako miejscowości składowej gminy Wyry z miejscowością Ornontowice.
Podsumowując , realizacja tego projektu nie tylko poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców ale także przyczyni się do wszechstronnego rozwoju powiatu mikołowskiego, czyniąc go bardziej atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających.
Odpowiedź do Interpelacja (interpelacja_23_2024___odpowiedz.pdf)
dot. problemu zaśnieżonych chodników w powiecie mikołowskim.
Instalacja fotowoltaiczna Wyry ul. Wagonowa
Stan techniczny sieci energetycznej
Oznakowanie ul. Gostyńskiej w Łaziskach Górnych
Informacja na temat infrastruktury na ul. Głównej w Wyrach
Stan chodników na ul. Głównej w Wyrach + nowe nasadzenia
Przejścia dla pieszych na ulicy Rybnickiej obok sklepu EURO
Poprawa bezpieczeństwa w Gostyni na skrzyżowaniu ul. Drzymały z ul. Obrońców Ziemi Śląskiej